Knallertentusiaster samles til Trekantområdets STØRSTE knallerttræf i Vejle
Vejle, 3. maj 2025 – Lørdag den 3. maj bliver Vejle centrum for højlydte motorer, farverige scootere og fællesskab, når Trekantområdets STØRSTE knallerttræf løber af stablen. Arrangementet støtter Folkebevægelsen mod ensomhed og samler både knallertelskere, nysgerrige tilskuere og familier til en oplevelse ud over det sædvanlige.
Parade, ringridning og VM i knallertkast
Dagen byder på et fyldt program med blandt andet:
-
Paradekørsel gennem byens gader
-
Ringridning på knallert
-
Det spektakulære og festlige “Verdensmesterskab i knallertkast”
-
Musikalsk underholdning og boder med mad og drikke
Arrangementet begynder ved Vejle Stadion, hvor deltagerne samles, før ruten går videre mod Søndertorv, hvor en stor del af aktiviteterne vil finde sted. Dagen er skabt med fokus på både sjov og socialt samvær – og selvfølgelig på at støtte et godt formål.
For en god sag
Træffet arrangeres til fordel for Folkebevægelsen mod ensomhed, og overskuddet går ubeskåret til arbejdet med at mindske ensomhed i Danmark. Bag arrangementet står frivillige ildsjæle, lokale foreninger og sponsorer, der alle ønsker at gøre en forskel.
“Det handler ikke bare om benzin og dæk – det handler om at høre til,” udtaler arrangørgruppen.
Praktisk info
-
Sted: Vejle Stadion & Søndertorv
-
Dato: Lørdag den 3. maj 2025
-
Tidspunkt: Start kl. 10.00 – slut sidst på eftermiddagen
-
Entré: Gratis for tilskuere, donationer modtages med glæde
Læs mere og tilmeld dig
Program, rute og yderligere information findes her:
Trekantområdets STØRSTE knallerttræf – allevents.in
